IRC üzerinden Anime ve Diğer Her Şeyi Download etme

Benim gibi ihtiyarlar için IRC denildiğinde aslında ilk akla gelen o meşhur sohbet odaları. Şahsen internet ile ilk tanıştığım ortam IRC idi. Şuan eski popülerliğinden çok uzakta olsa da hala aktif bir şekilde kullanılmakta. Bu aktiflik bir şeyler indirmekten kaynaklanmakta. Ben şahsen anime download – indirmek için kullanmaktayım. Çünkü insanlar sohbet etmek için artık çok farklı mecralar kullanmakta. Neyse daha fazla konu dışına çıkmadan daha önce yazdığım Nedir Bu Torrent? Ne işe Yarar? başlıklı yazının bir nevi devamı olan başta anime olmak üzere IRC üzerinden nasıl download işlemi yapılır detaylı bir şekilde bakalım.

IRC (Internet Relay Chat) yani internet aktarmalı sohbet denilen bu protokol hakkında detaylı bilgiyi internette googlelarsanız (yani google üzerinde ararsanız) bolca kaynak bulabilirsiniz. Biz bu protokolün sadece text – metin – tabanlı iletişime izin verdiğini bilelim yeter. Yani bu ortamda sadece yazı yazabilirsiniz.

Şimdi şöyle düşünebilirsiniz. Torrent ortamı var iken, download yapacak siteler var iken bizim sohbet odalarında bir şeyler indirmek için ne işimiz var. Öncelikle IRC ortamında başlıca download yapma nedenimiz Anime. Malumunuz Animeler Japonya’da genellikle TV de yayınlanmakta. Bu yayınlanan animeleri de funsub arkadaşlar bizler için izlenebilir hale getirmekte. İşte bu funsub arkadaşlar IRC ortamında toplanmakta. Ayrıca şuan 803. bölümde olan One Piece ‘nin özellikle ilk bölümlerini internette herhangi bir yerde bulmak imkansız gibi bir şey. Ama şimdi öğreneceğimiz yöntem ile her bölümü tek tek IRC üzerinden indirebilirsiniz.

Anime Download için ilgili grubu bulma

Anime download – yada farklı dosyayı – işlemi için haliyle gerekli olan bilgileri bulmamız gerekiyor. Bulmamız gereken bilgiden kastımız hangi grup nerede dağıtımını yapıyor. Örnek olarak da Temmuz ayında başlayan ve Osmanlı döneminde geçen Shoukoku no Altair adlı anime üzerinden işlem yapacağım.

Dağıtım yapan grubu bulmamızın iki yolu mevcut.

anidb üzerinden grup bulma

İlki -en garanti olanı- internet üzerindeki en sağlam anime database’si olan anidb.net adresini kullanmak. Bu siteye giriyoruz ve hakkında bilgi almak istediğimiz animeyi arattırıyoruz.

Anime Download

Anime ile ilgili sayfayı açtıktan sonra -ki burada aradığınız anime hakkında her şeyi bulabilirsiniz- Group Status başlığına geliyoruz. Bu başlıkta animeyi hangi grupların dağıttığını ve durumları hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Anime Download

Biz burada HorribleSubs grubunu ele alacağız. HorribleSubs başlığına tıklayarak yada hemen yanı başındaki i harfine tıklayarak grup hakkında ihtiyacımız olan bilgilere ulaşabiliriz.

Anime Download

Bizi ilgilendiren 2 kısım var. (Çerçeve içindeki alanlar) Bunlardan ilki grubun resmi internet sayfası, ikincisi ise grubun IRC üzerinde bulundukları sunucu ve oda ismi. İkinci kısım ile şimdilik ilgilenmiyoruz. Ve doğruca ilk kısımdaki bağlantıya tıklayarak grubun internet sayfasına gidiyoruz.

IRC üzerinde animeleri bahsetmiş olduğumuz grupların “bot” diye tabir ettiğimiz bilgisayarlar – robotlar – otomatik olarak dağıtmaktadır. 

Bizim site üzerinde ihtiyacımız olan aradığımız animeyi hangi bot dağıtıyor onu öğrenmek. Bunun içinde site üzerinde IRC başlığı altında bulunan  Packlist bağlantısına gidiyoruz.

Anime Download

Sistem bizi xdcc.horriblesubs.info adresine yönlendirecek. (Bu adresi sık kullanılanlarınıza eklerseniz bu bot sayfasına hızlıca erişim sağlayabilirsiniz. Bir çok popüler animeyi bu arkadaşlar yayınlamakta. Buda benden size ufak bir tüyo olsun)

Anime Download

Eğer aradığınız animeyi hangi bot dağıttığını biliyorsanız – ki biz şuan bilmiyoruz öğrenmeye geldik – direk dağıtım numarasını öğrenmek için sitenin sol tarafındaki listeden ilgili bota tıklayabilirsiniz. Size seçtiğiniz botun neler gönderdiğini listeleyecektir. Fakat biz animemizi hangi botun dağıttığını ve dağıtım numaralarını bilmediğimiz için arama kutucuğuna animemizin adını yazıyoruz ve botları, dağıtım numaralarını listeliyoruz.

Anime Download

Arama sonuçları listelendiğin de dağıtım yapan Botun adını, Pack yani paket – dağıtım – numarasını, dosyanın size – boyutunu – ve son olarak ta Filename – adını – göreceksiniz. Şöyle bir baktığınızda boyutu küçük olanlar haliyle düşük çözünürlükte olmakta. Ben bu anime için en yüksek çözünürlük olan 1080p ‘lik dosyaları indirmek istiyorum. Ginpachi-Sensei isimli botun 1080p çözünürlükte dağıtım yaptığı 4594 numaralı bağlantıya tıklıyorum ve karşıma aşağıdaki uyarı penceresi çıkıyor.

Anime Download

Bu uyarı pencersindeki /msg Ginpachi-Sensei xdcc send #4594 komut bize IRC ortamında gerekmekte. Şimdilik burada duralım. Bundan önce bahsetmek istediğim bir iki şey daha var. Tabi isterseniz direk anime download işlemleri başlığına giderek devam edebilirsiniz.

Altyazıya göre dağıtım grubunu bulma

Animeleri direk Japonca yada İngilizce alt yazılı takip etmiyorsanız haliyle Türkçe alt yazılı takip ediyorsunuzdur. Bu durumda da haliyle problem yaşamamak için ilgili animenin alt yazısını hazırlayanların, alt yazıyı hangi grubun sunumuna – dağıtımına – göre hazırladığını bilmekte fayda var. Aksi halde senkronizasyon problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Divxplanet kapanmadan önce bu iş gerçekten kolay ve basit oluyordu. (Yokluklarını ciddi manada hissetmekteyim) Şuan belli sabit bir yerde aramaktansa animenin alt yazısını direk google üzerinden aramaktayım.

Anime Download

Alt yazının olduğu sayfada illaki anime ile ilgili hangi grup ile uyumlu olduğu yazacaktır. Eğer yazmıyorsa siz direk anidb üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirin.

Anime Download

Funsub gruplarının sitelerine google üzerinden ulaşabilirsiniz. Sitelerinde IRC ile ilgili anlatımlar botların paketlerin listelerini bulabilirsiniz.

IRC istemcisi mIRC ile Download işlemleri

IRC protokolünde bir çok istemci kullanabilirsiniz. Ben bugün ilk internet ile tanıştığımda var olan mIRC’i anlatacağım. Buradan programı indirerek kurulumu yaptığınızı var sayıyorum.

Sıra geldi biraz önce es geçtiğimiz aniDB de funsub ile ilgili bilgi aldığımız ekrandaki ikinci kısma. IRC başlığının yanındaki bu bilgiler bize dağıtımın hangi IRC sunucusunda ve hangi odada yapıldığını göstermekte. (Tarayıcınız destekliyorsa oradaki bağlantıya tıklayıp direk  IRC istemcinizi çalıştırıp sunucuya bağlanabilirsiniz.)

Anime Download

mIRC programımızı çalıştırıyoruz ve karşımıza ayarlar penceresi gelecek. Bir kereliğine mahsus bazı ayarlar yapacağız.

İlk olarak kendimize bir takma isim belirliyoruz ve Nickname: karşısına yazıyoruz. Alternative: kısmına da her ihtimale karşı ilk isim başkası tarafından kullanılabilir diye bir takma isim daha yazıyoruz. (Eskiden çok olurdu bu problemler)

Anime Download

İkinci olarak bağlanmak istediğimiz sunucuyu seçiyoruz. Bilgi ekranında da görebileceğiniz gibi HorribleSubs (ve bir çok anime paylaşımı yapan grup) Rizon.nette bulunmakta. Haliyle sunucuyu Rizon seçiyoruz. (Rizonun kendi içinde birden fazla sunucusu bulunmakta. Eu, US, Game vs. vs. Bizim için bağlandığımız ana sunucu Rizon olsun yeter) İleride farklı bir sunucuya bağlanmanız gerekir ise ister buraya eklersiniz isterseniz /s serverismi yazarak direk bağlanabilirsiniz.

Anime Download

Bizim için gerekli olan yapacağımız son ayar ise DCC altındaki Folders seçeneği. Burada indireceğimiz dosyaların nereye kayıt edileceğiniz ayarlıyoruz.

Anime Download

İsterseniz uzantı farketmeksizin tüm dosyaları bir yere toplayabilirsiniz. İndirdiğimiz animeler genelde mkv uzantılı olduğundan ben burada bir  kural oluşturdum. mkv uzantılı tüm dosyaları masa üstünde anime diye bir klasörde topluyorum. Bunun için ilk olarak Add düğmesine tıklıyorum. Ardından açılan pencerede ilk satıra *.mkv yazıyorum ki mkv uzantılarını istediğimi belirtiyorum. Ardından ikinci satırdaki tuşa basarak dosyaların ineceği yeri seçiyorum. Daha sonra ok butonuna basıyoruz.

Anime Download

Tekrar Connect sekmesine geliyoruz ve Connect düğmesine basıyoruz. (Yada ekranın sol üst köşesinde bulunan Yıldırım düğmesine basabilirsiniz.)

Anime Download

Sunucuya bağlandığımız da hangi odaya girmemizi isteyen bir pencere ile karşılaşacaksınız. Bu pencerede HorribleSubs yazalım ve Join butonuna basmadan önce Add düğmesine basarak HorribleSubs odasını buraya ekleyelim (çıkan pencerede ilk satıra HorribleSubs yazmanız yeterli) ve rizon.net’e bağlandığımız da odaya otomatik girelim.

Anime Download

Sunucuya bağlanıp odaya da girdiğimize göre artık anime download işlemimize başlayabiliriz. Biraz önce HorribleSubs’un internet sayfasından aldığımız /msg Ginpachi-Sensei xdcc send #4594 komutunu burada yazı satırına yapıştırıyoruz.

Anime Download

Aslında burada Ginpachi-Sensei isimli bot’a bana 4594 nolu dosyayı gönder diyoruz. Oda bize tamam diyerek dosyayı gönderiyor ve aşağıdaki pencere ile karşılaşıyoruz. Biz daha önce kayıt yapacağımız yeri ayarladığımız için Accept diyerek dosyayı indirmeye başlıyoruz. İndirme işleminizin süresi bağlantı hızınıza göre değişecektir.

Anime Download

Anime Download

Bunların dışında gerekli olmamakla birlikte aldığınız takma ismi kayıt edebilirsiniz. Bazı odalar isimler kayıtlı olmadığı zaman oda içerisine almamakta yada belli bir zaman sonra odadan atmakta. Aslında hangi bota hangi mesajı gönderecekseniz odaya girmenize bile gerek yok 🙂 Fakat odalara girdiğiniz zaman ilk girişteki bilgilendirme mesajları önemli. Bunun için odaları es geçmeyin. Rizon.net üzerinde adınızı kayıt ettirmek için /ns register şifre eposta@adresi yazmanız yeterli. Yazmış olduğunuz eposta adresine bir kod gelecek. Bu kodu kopyalayıp gene mIRC üzerinde yapıştırırsanız takma adınız kaydedilmiş olacaktır. Tabi rizon.net ‘e her bağlandığınızda /ns identify şifre yazarak takma adınızı kullanmak için kilidi açmalısınız.

Ayrıca sunucu üzerinde Botları listeleme bu botlarda bulunanları listeleme gibi komutlarda mevcut. Fakat sunucular ve funsubların botlarında bu komutlar farklılık göstermekte. Bu yüzden bu tür bilgilere ihtiyacınız olursa funsubların sitelerinde bu komutları bulabilirsiniz.

Son olarak anime download dışında bir şeyler indirmek için googleda xdcc search şeklinde arama yaparsanız bir çok IRC için arama motoruna ulaşabilirsiniz. Bir tane örnek isterseniz xdcc.eu güzel bir arama motoru.

Konu hakkında sormak istediğiniz merak ettiğiniz bir şey olursa yardımcı olmaya çalışırım. Arefeniz ve Kurban Bayramınız mübarek olsun. Selam ve dua ile…

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.